Czym należy się kierować, wybierając dom opieki dla osób starszych? Na jakie jego elementy i aspekty powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jeżeli w takim oto miejscu chciałbyś umieścić kogoś, kto do tej pory żył z tobą pod jednym dachem? Najpierw spójrz na ogólny typ działalności. Do wyboru masz przecież zarówno ośrodki prywatne, jak i te państwowe. Te drugie nazywane są najczęściej domami pomocy społecznej. Ich prowadzeniem zajmują się więc samorządy. Bardzo często pobyt w takim ośrodku jest w dużym stopniu dofinansowywany, zwłaszcza jeśli emerytura bądź renta rodziny w połączeniu z dochodami jej rodziny okazują się niewystarczające do pokrycia wszystkich opłat związanych z życiem seniora. Minusy? Długie kolejki i częsty brak wolnych miejsc. Z tego właśnie względu warto przynajmniej rozważyć prywatny dom opieki Poznań. Jeżeli bowiem chciałbyś zapisać seniora do państwowego domu spokojnej starości, najprawdopodobniej musiałbyś się uzbroić w cierpliwość, gdyż proces załatwiania związanych z tym wszystkim formalności może trwać od kilku miesięcy do nawet… kilku lat.

Jaka jest alternatywa? Oczywiście jest nią praktycznie każdy ośrodek prywatny. Na ogół taka placówka okazuje się znacznie lepsza od niemalże każdego państwowego domu opieki dla osób starszych. Jeżeli już postanowisz, że wybierasz jakikolwiek prywatny dom spokojnej starości, najprawdopodobniej od razu zainteresujesz się ogólnymi kosztami takiego rozwiązania. Cena stanie się dla ciebie jednym z kluczowych kryteriów wyboru i niestety trudno się temu dziwić, skoro prywatne domy spokojnej starości z założenia nie są tanie. Za pobyt w nich płaci się przeważnie od dwóch do nawet pięciu tysięcy złotych i to wyłącznie za jeden miesiąc.

Jeżeli jednak spokojnie możesz sobie pozwolić na zapłacenie większej kwoty albo np. masz zamiar złożyć się na taki pobyt dla osoby starszej z całą rodziną, powinieneś pomyśleć raczej o wykupieniu jakiegoś droższego i bardziej specjalistycznego pakietu, uzupełnionego dodatkowymi udogodnieniami. Dlaczego jest to aż tak ważne? Ponieważ za wyższą ceną zawsze stoi wyższa jakość świadczonych usług. Bardzo możliwe, że ten droższy dom opieki dla osób starszych zaproponuje seniorowi więcej udogodnień czy np. specjalistyczne terapie rehabilitacyjne bądź specjalne zabiegi lecznicze. Na samym końcu weź jeszcze pod uwagę lokalizację poszczególnych domów domów opieki i domów spokojnej starości. Dobrze by było, gdybyś miał do nich blisko, abyś mógł zawsze odwiedzić seniora w jego nowym lokum.

Opublikowany przez Oliwia

Nowe Betlejem to nazwa projektu skierowanego do osób starszych, seniorów i seniorek. Chcemy inicjować spotkania aby wspólnie dyskutować, dzielić się doświadczeniami i przeżyciami.